Vyhlášení výsledků ankety Lékař roku 2019

Vzhledem k současnému nouzovému stavu přistupujeme v tuto chvíli pouze k oficiálnímu vyhlášení výsledků ankety prostřednictvím videozáznamu a této tiskové zprávy. Jakmile se situace uvolní, proběhne slavnostní předání ocenění.

Pacienti rozhodli o vítězích 12. ročníku ankety Lékař roku, kterou každoročně vyhlašuje Unie pacientů České republiky. Letošní ročník se opět setkal s velkým zájmem veřejnosti.

Pacienti vybrali svého nejoblíbenějšího lékaře

Lékaři zvoleni největším počtem hlasů:

MUDr. Věra Baudyšová

Vítěz kategorie Praktičtí lékaři, lékaři pro děti a dorost, rodinní lékaři.

Ordinace praktického lékaře Uhlířské Janovice, Ordinace praktického lékaře Podveky

Prof. MUDr. Jan Bartoníček, DrSc.

Vítěz kategorie Lékař lůžkového zařízení, lékaři nemocnic, lékaři léčebných ústavů, lékaři lůžkových oddělení.

Klinika ortopedie 1. LF UK a ÚVN Praha, přednosta

MUDr. Petr Šlemenda

Vítěz kategorie Lékař specialista, lékaři všech odborných ambulancí.

Poliklinika Ravak, Příbram VIII

Z důvodu karantény nebylo možné s oceněným lékařem medailonek natočit.

Odborníci ocenili osobnosti z řad lékařů

V odborné části ankety byli oceněni:

MUDr. Miroslav Svoboda

Jeseniova cena - určena pro lékaře s největším přínosem pro pokrok v medicíně. Vynález dvouplášťového katetru, který zabraňuje případnému poškození tkání a eliminuje možnost zavlečení infekce.

RIOCATH GLOBAL a.s., předseda představenstva

MUDr. Roman Kraus, MBA

Hippokratova cena - ocenění je určeno pro lékaře, který prokázal nebo vykonal čin nebo činy lidskosti. Ve funkci ředitele Fakultní nemocnice Brno převzal klíčový díl odpovědnosti při záchraně plodu a narození zdravé 2,10 kilogramu vážící holčičky, jejíž matka utrpěla krvácení do mozku a v důsledku toho u ní lékaři prohlásili mozkovou smrt 117 dní před porodem.

Anesteziologie a resuscitace

Prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc.

Ocenění za celoživotní přínos medicíně.

Přední český ortoped a traumatolog světového formátu je autorem řady operačních metod léčení vrozeného vykloubení kyčle, zkrácených končetin či vrozených deformací nohou. Některé jeho léčebné postupy jsou využívány i v zahraničí a nesou jeho jméno.

Ortoped a traumatolog, Ortopedická klinika Fakultní nemocnice Bulovka, emeritní přednosta

Záchranka

Zvláštní ocenění Unie pacientů ČR

Slouží k rychlému kontaktování zdravotnické záchranné služby. Po stisknutí nouzového tlačítka je odeslána nouzová zpráva a zároveň je vytáčena tísňová linka 155. Obsahem nouzové zprávy je přesná GPS poloha, jméno a příjmení, stav baterie v mobilním telefonu, zdravotní a další informace. Aplikace je plně funkční na území České republiky, Rakouska, Maďarska a na slovenských horách. V aplikaci se také nachází největší databáze automatizovaných externích defibrilátorů. Tato aplikace je plně přizpůsobena neslyšícím a nevidomým. Po 4 letech od spuštění má téměř 1 300 000 uživatelů a denně ji použije cca 50 lidí v nouzi. Registrace i používání aplikace je zdarma.

V případě dotazů nebo zájmu o bližší informace o oceněných nebo zájmu o rozhovory s oceněnými lékaři nás neváhejte kontaktovat.

Jiří Hlaveš
předseda Unie pacientů ČR
tel.: +420 603 505 365
jiri.hlaves@uniepacientu.cz

Daniela Musilová
sekretariát Unie pacientů ČR
tel.: +420 603 323 664
uniepacientu@email.cz